szkodliwość palenia

O szkodliwości palenia – czyli palenie to niebezpieczny nałóg.

Każdy z nas jest chyba świadom problemu uzależnienia od nikotyny. Jednak o szkodliwości palenia, a właściwie o jego rzeczywistemu wpływowi na nasze zdrowie widzą już nie koniecznie wszyscy. Nasz kraj określany jest jako jeden z liderów w kwestii zmniejszania skali palenia. Kwestia edukacji natomiast, odnośnie szkód jakie może wyrządzić ten nałóg jest niestety pomijana.

 

Z raportów WHO (World Health Organization)(źródło) wynika, iż w latach 80. 42 proc. Polaków znajdowało się w gronie osób określanych jako palacze. Rok 2015 natomiast zredukował tę liczbę do 24 proc.Jak podaje prof. Zatoński: “W latach 90. XX wieku Polacy wypalali rocznie 100 miliardów papierosów. Teraz – około 40 miliardów. To w dużej mierze zasługa uchwalonej w roku 1995 ustawy o ochronie zdrowia przed następstwami używania tytoniu i wyrobów tytoniowych, która została wówczas uznana przez WHO za najlepszą na świecie.”

Pomimo tych optymistycznych danych nadal ponad 9 mln polaków zmaga się z uzależnieniem od nikotyny, a zagrożenia płynące z korzystania z tego typu używek są ogromne. Warto więc wspomnieć słów kilka o szkodliwości palenia. Dzięki temu może część z obecnych palaczy mocniej zastanowi się nad porzuceniem tego nałogu.

O szkodliwości palenia.

Makabryczne obrazki zamieszczane obecnie na każdej paczce papierosów widział chyba każdy z nas. Oczywiście część jest mocno przekoloryzowana i tego typu powikłania występują w naprawdę skrajnych przypadkach. Istnieją jednak przypadłości dotykające większość palaczy. Oto lista kilku z nich.

1.Problemy zdrowotne.

Pierwszy i najważniejszy punkt w całej liście, jeżeli chodzi o szkodliwość palenia. Jak wynika z badań, osoby palące, częściej zmagają się z różnymi dolegliwościami. Najpoważniejsze są oczywiście nowotwory, w tym najczęściej występujący rak płuc. W Polsce co roku notuje się ok. 20 tys. zachorowań na nowotwór płuc, z czego co ósmy występuje u palacza. Zanim do tego dojdzie, palacz może zaobserwować jeszcze kilka innych przypadłości, które mogą wystąpić w jego organizmie m in. częstsze przeziębienia niż u osób niepalących czy migreny. Co ciekawe, ciała osób palących wolniej się regenerują, przez co czas na zagojenie prostych ran znacznie się wydłuża.

2.Szybko starzejąca się skóra.

Substancję zawarte w papierosach takie jak amoniak, czy tlenek węgla zatrzymują naturalny obieg krwi w naszym organizmie co przekłada się na rozbicie struktury skóry. Skutki tego to występowanie zmarszczek i porów czy różnych schorzeń skóry takich jak np. trądzik, czy nawet łuszczycy Wnioski te zaprezentował dr Marcin Murmyło, Ordynator Oddziału Chorób Wewnętrznych IV w Dolnośląskim Centrum Chorób Płuc, ekspert kampanii informacyjno-edukacyjnej Rakoobrona organizowanej przez wrocławską Fundację Rosa. Na koniec proste działanie matematyczne, 10 lat palenia papierosów przyspiesza starzenie się skóry o 2,5 roku. Zaawansowany palacz po 30 lata może wyglądać nawet o 7,5 lat starzej, przy uwzględnieniu tylko tego jednego czynnika, a na ogólny efekt składa się ich szereg. Warto o tym pamiętać.

3.Nieestetyczna żółta barwa dłoni oraz paznokci.

Klasyk, który chyba potwierdzi każdy palacz. Do tego dochodzi jeszcze słabsza struktura paznokcia, który wykazuje znaczną tendencję do pękania i rozdwajania. Powołując się na słowa eksperta kampanii Rakoobrona, wystarczy zapalić jednego papierosa, by u człowieka doszło do kurczenia się naczyń włosowatych, znajdujących się wokół paznokci. Powoduje to gorsze odżywienie tego elementu dłoni, przez co powstaje ten nieestetyczny żółty kolor. Jak się okazuje, wystarczy jeden miesiąc na regenerację naszych dłoni po rzuceniu palenia, by te nabrały swój dawny naturalny kolor.

4.Nieprzyjemny, tytoniowy zapach z ust.

Kolejny klasyk którego nie da podważyć. Niestety ale oddech u osoby palącej nie należy do najprzyjemniejszych zapachów. Dodatkowo dym papierosowy w jamie ustnej wpływa na znaczny rozwój wszelkich baterii. Pruchnica, infekcja dziąseł czy też parodontoza – są to przypadłości z którymi często muszą się zmagać osoby palące. Również jak w przypadku dłoni, również zęby przyjmują nieestetyczna żółtą barwę.

5.Impotencja.

Jeżeli chodzi o szkodliwość palenia myślę, że ten punkt zainteresuje wielu palaczy. – U palących papierosy mężczyzn obniża się liczba plemników w spermie, zmniejsza się ich ruchliwość i jakość, a zarazem zwiększa się ryzyko niekorzystnych zmian w materiale genetycznym. Może to prowadzić do bezpłodności lub wystąpienia wad u jeszcze nienarodzonego dziecka. Gorsze jest także życie seksualne pań. Wątroba palącej kobiety wytwarza mniej estrogenów, co powoduje spadek libido, zmniejsza się także prawdopodobieństwo zajścia w ciążę, przyspieszona zostaje menopauza. –  tak brzmią słowa dr Marcina Murmyło

6.Niespokojny sen oraz problemy z kondycją.

Kwestię kondycji nie ma co poruszać, bo jeżeli chodzi o szkodliwość palenia, jest to chyba jeden z najczęściej powtarzanych argumentów przeciw paleniu. Natomiast okazuje się iż palenie może wpływać na nasz sen i powodować zmęczenie po przespanej nocy. Nawet cztery razy częściej palacze są narażeni na tego typu sytuacje. Spowodowane jest to zmniejszeniem się pojemności płuc właśnie przez dym papierosowy. Wartość ta może wynieść nawet 30% mniej miejsca na tlen w naszym układzie oddechowym. Odbija się to również właśnie na kondycji osoby palącej.

7.Upośledzenie ośrodka smakowego.

Najprościej rzecz ujmując, palacze odczuwają “gorszy” smak potraw. Dym tytoniowy również wysusza błony śluzowe w nosie co w znacznym stopniu pogarsza zdolność węchu. Co ciekawe wystarczy 48h detoks od palenia by ośrodki zmysłów wróciły do normy.

Lista ta oczywiście nie zamyka się wyłącznie na tych 7 skutkach. Jednak myślę, że można dać do myślenia w kwestii szkodliwości palenia.

Jak rzucić palenie?

Bardzo trudne pytanie, na które jednej i sprawdzonej odpowiedzi nie ma. Jak wiele osób uzależnionych od nikotyny starających się pozbyć nałogu tak wiele sposobów i metod. Niektórym wystarczy wyłącznie silna wola, jednak są to bardzo rzadkie przypadki. Niestety jak każde uzależnienie, tak również te od papierosów, wymaga terapii. Na polskim rynku znajdziemy szereg preparatów które według zapewnień producentów pomogą nam zwalczyć ten straszny głód nikotynowy. Mamy np. plastry niquitin, tabletki desmoxan czy nicorix. Skupmy się na tym ostatnim gdyż z własnego doświadczenia, znam ów produkt i był stosowany przez moją rodzinę. Swoje doświadczenia i szerszy opis samego produktu przedstawiłem w tym wpisie: Nicorix – skuteczny sposób na rzucenie palenia?

Nicorix:

Nicorix to produkt, który pomaga zwalczyć nałóg nikotynowy. Działa on na dwóch płaszczyznach.

Po pierwsze: blokuje receptory nikotynowe, w ten sposób likwidując ochotę na papierosa, po drugie: zwalcza objawy odstawienia nikotyny.

Po rzuceniu palenia, częstym problemem zaczynają być dodatkowe kilogramy, które pojawiają się wskutek wolniejszego metabolizmu. Nicorix radzi sobie również i z tym. Jest to zasługa guarany, która zwiększa tempo przemiany materii.

Strona z produktem: www.nicorix.pl

[Głosów:3    Średnia:5/5]

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *